Íme a faegér! A világ első számítástechnikai egere!
Az amerikai Douglas Carl Engelbart nevéhez köthető az első egér, a számítástechnika történetében mérföldkőnek számító találmány volt. Engelbart 1964-ben mutatta be a „human-computer interaction” (ember-gép interakció) elvén alapuló eszközét, amely az egér nevet kapta az eszközön található vezérlőgombjainak alakjáról.
A számítógépek fejlődésével egyre fontosabbá vált egy hatékony és egyszerű felhasználói interfész kialakítása, amely lehetővé tette volna a felhasználók számára a gépek kezelését. Az addigi technikák, például a lyukkártyák vagy a szöveges parancsok begépelése korlátozta a felhasználók interakcióját a gépekkel.
Engelbart célja az volt, hogy kifejlesszen egy olyan eszközt, amely segíti a felhasználókat a számítógép interaktívabb és hatékonyabb kezelésében. Így született meg az egér. Az eszköz egy kisméretű dobozra hasonlított, amelynek tetején egy görgő volt elhelyezve, és az alján három vezérlőgomb található. Az egér segítségével a felhasználó könnyedén mozgathatta a kurzort a képernyőn, és a gombok segítségével különböző parancsokat adhatott ki.
1968-ban Engelbart bemutatta az egérrel együtt az „Augmented Human Intellect” (bővített emberi értelem) koncepcióját is, amelyben a számítógépeket nem pusztán eszközként kezelte, hanem az emberi gondolkodás és kreativitás bővítésének eszközeiként tekintett rájuk.
Az egér azonban kezdetben nem kapott akkora figyelmet, mint amennyit megérdemelt volna. Az eszköz és az „Augmented Human Intellect” koncepciója azonban lassan teret hódított a számítástechnikai kutatásokban, és az 1970-es évekre több számítógépes rendszerbe is beépítették az egeret.
Az egér népszerűsége és elfogadottsága a 1980-as években nőtt meg jelentősen, amikor a személyi számítógépek elterjedtek a nagyközönség körében. Az egér elterjedése új alapokra helyezte a számítógépes interakciót, és megnyitotta az utat a grafikus felhasználói felületek (GUI-k) fejlődése előtt, amelyek ma már mindenhol jelen vannak.
Engelbart egyszerűnek tűnő eszköze, az egér, így egy olyan paradigmaváltást indított el, amely a mai napig hatással van az informatika és az ember-gép interakció területére. Az eszköz és a hozzá kapcsolódó koncepciók inspirálták a későbbi fejlesztőket, hogy további innovatív technológiákat hozzanak létre, amelyek forradalmasították az információs technológiát.
Douglas Carl Engelbart neve és hatalmas hozzájárulása az informatikához és az emberi intelligencia bővítéséhez örökre beíródott az informatikatörténetbe, és az egér ma is mindennapos eszköz maradt, amelynek köszönhetően a számítógépek használata még kényelmesebb és hatékonyabb lett.