Az élet alkotóelemeire bukkantak az űrben!
Az elmúlt évek megfigyelései alapján több helyen keletkeznek az élet kialakulásához szükséges, ún. prebiotikus molekulák, mint azt korábban gondoltuk. Néhány új mérés pedig azt igazolja, hogy az ilyen molekulák még ott is megmaradnak, ahol igen intenzív sugárzások fordulnak elő.
Az élet kialakulása előtt kémiai reakcióktól volt zajos az ősóceán, molekulák küzdöttek a fennmaradásért. Ezt nevezik prebiotikus evolúciónak, amely megelőzte az élőlények evolúcióját.
A szakértők a Perseus molekuláris felhőben fekvő, egyik halmazban detektálták az anyagokat.
Ez a halmaz csillagászati szempontból igen fiatal, mintegy 2-3 millió éves.
Susan Iglesias-Groth, a Kanári-szigeteki Asztrofizikai Intézet munkatársa és a csapat tagja szerint az érintett anyagok tiszta szénből álló összetett molekulák, amelyek gyakran az élet kulcsfontosságú molekuláinak építőköveiként fordulnak elő.
A kutató és kollégái a NASA már nyugdíjazott Spitzer űrtávcsövének, valamint a James Webb űrteleszkópjának adatait elemezték.
(A Perseus molekuláris felhő nagyjából 500 fényév átmérőjű. Az objektum 1000 fényévre fekszik tőlünk, ezzel az egyik legközelebb aktív csillagformáló régió. A friss eredmények alapján az összetett szerves molekulákhoz szükséges anyagok már korán felhalmozódhatnak a bolygókon, ezek a születőben lévő égitestek a fiatal csillagok körüli protoplanetáris korongokban helyezkednek el.)